Uzun bir sessizliğin ardından Mudanya siyaset gündemini yazdım ve Ak Parti Mudanya İlçe ve İl Teşkilatlarını eleştirdim. Konunun direkt muhatapları olan Ak Parti İlçe ve İl Yönetimlerinden şu ana kadar hiç bir tepki yansıması almadım. Muhtemelen değerlendireceklerdir. Diğer yandan telefonla arayarak ya da yüzüme karşı yazımı değerlendiren mert ve cesur Mudanyalılar oldu. Kendilerine teşekkür ederim.

Ama bir yandan sosyal medyada "vay sen misin eleştiren" misali yazılar "İnci Başkanı yedirmeyiz" işte bunlar not alınıyor, izliyoruz gibisinden hamasi ve sığ paylaşımlarda oldu. Allahına kadar takip ediniz. Lütfen ediniz. Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. Mudanyamızın selameti haricinde bir hesap yapmadık ki tutup tutmayacağından endişemiz olsun. Beklentimiz veya çıkarımız olduğunu ispat edemeyen namerttir.

Sapla samanı karıştırmamak lazım. Eleştirdik saygısızlık etmedik. Yazımıza orada burada sıkça dillendirilen bazı şeyleri de ekledik. Kimsenin yapmaya cesaret edemediği ya da çeşitli endişelerle yapmaktan şiddetle imtina ettiği konuları basın olarak dile getirdik. Bu inançtayım.

Yaptığımız eleştiriler Ak parti Mudanya İlçe Başkanı Sayın Avukat İnci Söğütlüye saygı duymadığımız anlamına gelmiyor. Aklımı peynir ekmekle yemedim. Ülkemizde pek çok kişinin ulaşamadığı eğitim seviyesine sahip, toplum içinde temsil yeteneği yüksek, şaibesi olmayan bir avukat kendisi. Yazıyı okursanız "Beceriksizler bu işi kıvıramadılar" da demedim. Ama kulis konuşmalarını aktardım. Konuşulanları herkese açık bir yayın organında paylaştım ve sordum yapabilecek bilgi ve becerisi varken neden suskun? Suskunluğunun bilgi kirliliğine ve komplo teorilerine yol açtığını ifade ettim.

Peki neden yazdım?

Kimilerine göre hesabımız var, birilerine çalışıyoruz. Kimilerine göre deliyiz bir reklam kanalını daha doğrucu Davut huyumuzla tıkıyoruz. Kimilerine göre güneşte fazla kalmışız. Kimilerine göre İnci Söğütlüye kurşun sıkıyoruz.

Sizce?          Ölümümüze mi susadık?

Bakın neden yazdım. Toplumsal fayda gördüğüm için yazdım. Sağ veya sol görüşlü olabilirsiniz. AK Partiyi sevebilir ya da AKP'den nefret edebilirsiniz. Ama biliniz ki içinde yaşadığımız şu anda Ak parti ya da birilerine göre AKP'nin siyasi icraatları olmadan Mudanyamızın tam anlamıyla hizmet alması mümkün gözükmemektedir. Bu bağlamda yerel siyasette Ak Parti'nin faal olması pek çok yerel sorunun aşılmasında, hizmet alınmasında ciddi etkiye sahiptir. Mudanyalı bu etkiden, hizmetten mahrum bırakılmamalıdır. Yerel seçim sonuçlarından dolayı asla cezalandırılmamalıdır. Tam tersine hangi siyasi parti olursa olsun yapılan hizmetlerle gönüllere girme çaresi aranmalıdır. Yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek hizmet noktasından hareketle yola devam edilmelidir.

Anlaşılmayacak bir şey var mı bunda?

Eğer fırsat tanınsaydı. Yani siyaset işleseydi, basın toplantıları veya görüş alışverişi toplantıları yapılsaydı bunlar yüzyüze konuşulur halka açık mecralara yansımazdı. Anlamayanlar, anlamak istemeyenler için yazayım artislik olsun diye değil "Of the record" fikirler aktarılırdı, sorulurdu. Bunu en iyi 2014 yerel seçimlerine giderken CHP Mudanya İlçe Kadın Kolları yapmış ve seçim zaferinde kendilerine büyük katkı sağlamıştı. Her ay yerel basınla toplanırlar ve Mudanya hakkında görüş alışverişinde bulunurlar, o an için yerelde ve genelde iktidar olmasalar bile not alırlar icraat yapamasalar bile söylem ve eylemlerine yol açarlardı. Ama her yiğidin yoğurt yeyişinin başka olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu arada arşive bakmadan Ak Parti Mudanya İlçe Yönetiminin en son basınla ne zaman bir araya geldiğini hatırlayamadım.

Şimdi birileri çıkacak yine yüzüme karşı değil ama klayve başında yazacak "Çevir kazı yanmasın yazısıyla günah çıkartmış" hemen birkaç örnekle bir basın mensubunun halka hizmet noktasında veya ayrılıkları körükleme noktasında kalemini nasıl kullanabileceğini vicdan sahiplerine göstermeye çalışayım.

Halka hizmet noktasında basın mensubu olarak neler yazdım yazabilirim.

Örnek 1: Başkan Türkyılmaz kameralar önünde Bursa Büyükşehir Belediyesinin iflas etmiş bir belediye olduğunu ve artık Büyükşehir Belediyesinin hiç bir şey yapamayacağını söyledi. Ak parti Mudanya İlçe Başkanlığından ses yok. Ak Parti bu iddia hakkında Mudanyalıları bilgilendirmeli. Mudanyalıyı ümitsizliğe sevkeden bu söylem doğruysa elbirliğiyle neler yapılabilir, bu söylem kısmen doğruysa Mudanya ne kadar ve ne şekilde etkilenir veya bu söylem gerçek dışıysa Mudanyalıyı ümitsizliğe sevkeden açıklamaya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanınıda yanına alarak Ak parti İlçe Teşkilatı Mudanyalının yüreğine su serpmeli. Öyle ya cenaze yıkama işleri dahil büyükşehirde değil mi? İflas etmiş bir belediye söylemi korkunç değil mi?

Örnek 2: Başkan Türkyılmaz Yıldıztepe'ye yapılan istinat duvarı ve açılan yeni yol için Karayollarının bürokratik engel çıkarttığını açıklıyor. Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı sorunun çözümü noktasında ya da kamuoyunun aydınlatılması noktasında olaya müdahil olarak Mudanyalının parasıyla yapılan bu yolun devreye alınmasında teknik ve hukuki bir engel yoksa bürokratik engelin aşılmasında öncü olmalı. Neticede Başkan Türkyılmaz bir proje geliştirdi ve bir yol açtı. İşi yokuşa sürmek Mudanyalıya ne kadar hizmet eder ki?

Yok eğer bu yolun ve istinat duvarının yapılmasında Ak Parti Mudanya İlçe Teşkilatı Başkanlığını üç yıl yapmış olan Dr. Ahmet Murat Ünal'ın defalarca dile getirdiği gibi gerekli izinler alınmadıysa, istinat duvarı ve yapılan yolda Mudanyalının can ve mal güvenliğini tehdit eden teknik zafiyetler varsa Ak Parti Mudanya İlçe Teşkilatı halkı korumak ve kollamak adına gerekli açıklamayı Mudanyalılara yapmak durumundadır. Hizmet aşkı, vicdan bunu gerektirir.

Hamaset ve oluşacak toz dumanı körükleyecek örnek satırları bazı kurşun askerlere ithaf ediyorum. Vicdanlarına sorsunlar ama, bu yazılanların Mudanya'ya, Mudanyalıya ne gibi yararı var. Yazabildiğimizi at gözlüklerini çıkarıp görsünler.

( 4 Aralık 2017'de Dönemin Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Ahmet Murat Ünal Adliye kapılarında kameralara suç duyurusunda bulunduğuna ilişkin poz veriyordu.

Haberimize yansıyan Ak Parti basın bültenin de ;

"Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Ahmet Murat Ünal ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muhammed İzzet Dursun, sosyal paylaşım sayfasından Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği öne sürülen Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Mudanya Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Erdal Aktuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Söz konusu paylaşımla ilgili deliller ve tanıklarla Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Başkan Ünal, Aktuğ'un, mevcut paylaşımıyla Cumhurbaşkanı'nın şeref varlığını zedelediğini öne sürdü. Aktuğ'un kendi sayfasından yaptığı paylaşımı 10 dakika içerisinde kaldırdığını belirten Ünal, Aktuğ'un Facebook sayfasında yayınladığı listeyle başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet yöneticilerinin aldığı bir takım paraların alındığı iftira suçunda bulunduğunu iddia etti.

Gerekli kovuşturmanın yapılarak şüphelinin cezalandırılmasını isteyen Ünal, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamasında ise, kimseyle polemiğe girme konusunda olmadıklarını belirterek, "Hem Mudanya'yı temsilen seçilmiş arkadaşlar, hem de Genel Başkanları, toplumu germekten, vatandaşın sağ duyulu davranışını suiistimalden uzak dursunlar. Tüm bakanlarımızla birlikte bizim tek sevdamız var. Mudanya'yı yaşanabilir bir ilçe haline getirmek istiyoruz. Bu şekilde ve ortamlardaki tartışmaları hiç şık bulmuyoruz" diye konuştu." satırları yer aldı. TIKLA OKU GÖR

Şimdi soruyoruz Sayın Dr. Ahmet Murat Ünal kendisinin Ak Parti kadın Kolları Başkanlığına getirdiği ve Belediye Meclis üyeliğine taşıdığı Neslihan İşbilen Erdeniz'in eşinin twitter paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan sözleri için de kameralara poz vererek suç duyurusunda bulunacak mı?)

Ben şahsen son yazdıklarımın halka hizmet ettiğine inanmıyorum. Bunları bizim bazı hesaplar içinde olduğumuz yönündeki lakırtılara yanıt olsun diye yazdım. Mudanya'da yorgan gidiyor fakat kavga bitmiyor.

Bu arada CHP Bursa İl Başkanlığı başta olmak üzere Saadet Partisine kadar basın bültenleri e-posta kutumuza düşerken Ak Parti İl Başkanlığından tek bir basın bülteninin ulaşmadığını belirtmek isterim.

Sadete gelince bu güne kadar birilerinin menfaat potasında eriyerek (bu iş olur, memuriyet olur, kazanç olur, reklam olur, seçim kampanyası yönetme büyük balığı olur vs vs) suret-i haktan gözüken zalimler için süngüsünü menfaati doğrultusunda kullanan kurşun asker olmadık. Olmaktan da Allah'a sığınırım. Mudanya siyaseti hizmet için varsa kraldan çok kralcılara rağmen eleştirilere açık olmalı.

Aksi takdirde bir arpa boyu yol alamaz Mudanya. Eleştiri hizmet için itici gücünüz olsun, zaman kaybetmek için değil.

Öner KIRAN

Bir Önceki Yazım

Mudanya'da Siyaset Çoluk Çocuğun Eline mi Kaldı?

 

mudanyacicek.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar