Mudanya siyaset hayatında böylesine tek kale oynanmadı. Hem de kalede, kaleci bile yok. Başkan Türkyılmaz'ın her attığı gol oluyor. Bize de maşaallah, maşaallah (!) demekten başka bir şey kalmıyor. Demem o ki Mudanya siyasi hayatının bülbülleri 31 Mart seçimi sonrası dut yemiş bülbüle döndü. Kendi dertlerine düştü. Yerel muhalefet kanadında Ak Parti iktidarının temsilcisi Ak Parti Mudanya Teşkilatında ortalık toz duman. Üstüne üstlük bir de sahipsizlik algısı var. Gel Ayhanım kurtar Mudanya siyasetini bu durumdan(!).

Mudanya siyasi hayatında böylesine bir boşluğu çook uzun zamandır hatırlamıyorum. Yani bir örnekle "daha önce en son ne zaman olmuştu?" diye sorsalar "evvel zaman içinde" diyerek lafa başlamak lazım.

Daha fazla sözü dolaştırmadan konuya girelim. 31 Mart seçim sürecinde Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı görevine gelen Avukat İnci Söğütlü ve ekibi seçimde alınan ağır hezimet sonrasında "Durmak yok yola devam" diyen liderleri Sayın Erdoğan'a rağmen girdikleri yastan bir türlü çıkamadılar. Tabir-i caiz ise ağır bir siyasi koma halindeler. Ve ya kendi kendileriyle uğraşmaktan, ince hesap yapmaktan burunlarının ucunu görecek durumda değiller.

Hoş CHP Mudanya İlçe Örgütünün ağır zevatları da Eylül ayında gerçekleşecek Karar Defteri Daksil skandalı duruşması nedeniyle pek bir suskunlar. Öyle ya verilecek karar bir yılı aşarsa yandı gülüm keten helva. Ama asıl dikkat çeken AK PARTİ MUDANYA İLÇE TEŞKİLATINI KİM, NASIL YÖNETİYOR?

Siyaset öyle ani gelişmelere açık bir yer ki, gerektiğinde gereken tavrı, açıklamayı, bilgilendirmeyi yerli yerinde yapmak gerekir. Zaferi de hezimeti de sırtlanabilmeyi ve süreci yönetebilmeyi gerektirir. Bunu yapmaya muktedir değilseniz, açıklama yapmak için birilerinden işaret, icazet bekliyorsanız, birileri sizin adınıza sosyal medyadan konuşur, köprünün altından sular akar ve siz baka kalırsınız. Tabi size gönül veren partidaşlarınıza bunu nasıl izah edersiniz, "metal yorgunluğuydu" mu dersiniz ben orasını bilmem.

Bir başka açıdan ve fısıltı gazetesi haberlerine bakılırsa siyaset öyle ani gelişmelere açık bir yer ki, gerektiğinde gereken tavrı, açıklamayı, bilgilendirmeyi yerli yerinde yapmak gerekir. Hedeflerinize varmak için bunu yapmaya cesaretiniz yoksa, açıklama yapmak için birilerini çeşitli mecralarda taşeron olarak kullanıyorsanız ve sütten çıkmış ak kaşık kostümünü giymişseniz, suskunluğunuz size bir şey kazandırmaz, siyaset dünyası, partidaşlarınız bunu yemez. Yol su elektrik(!) olarak size geri döner.

Hele ki 23 Haziran İstanbul seçimleri arifesinde parti sırlarınız sızdırılıyorsa(!), tüm basına sırtınızı dönmüşken fısıltı gazetesinde yer alan iddiaya göre taşeronlarınızla parti merkezinde görüşüyorsanız ve susuyorsanız, herkescikler kafasına göre algı ve komplo teorileriyle bilgi kirliliğine, dedikodular eşliğinde hizmet edecektir. Buna basın da dahil. Fısıltı gazetesinde yer alanlar bunlar. Sizler bir şey anladınız mı? Ben anlamadım.

Geçtiğimiz mübarek Ramazan ayının son günlerinde Saadet Partisi (SP) Mudanya İlçe Teşkilatı Güzelyalı Hancı'da iftar yemeği düzenledi. Saadet Partisinin iftarında seçimlerde dikkate değer oy alamayarak bir varlık gösteremesede sosyal ve siyasi hayatın içinde aktif olarak yola devam eden belediye başkan adayı Nebi Yurtsever bir konuşma yaptı. Yurtsever konuşurken aynı saatte Ak Parti Mudanya İlçe Teşkilatı'da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın sofrasında, rıhtım bandında iftardaydı.

Ne dedi SP'li Nebi Yurtsever iftar konuşmasında?

"Maalesef biz de milli görüşçüyüz diyerek ve halkı aldatarak iktidara gelen AKP'nin 31 martta belediyelerin el değiştirmesi neticesinde büyük yolsuzlukları utanılacak derecede ortaya çıkmıştır.
Maalesef yolsuzlukta, belediyelerin kasalarını boşaltmakta AKP, CHP ye rahmet okutmuştur.
Bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu yeniden milli görüş Saadet Partisini yerelde ve genelde iktidara taşımaktır."

Peki bu söyleme karşılık Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı ne yanıt verdi? Hemen yazayım "Tısssssss" yani yanıt yok. Ama hakkını yememek lazım Ak Parti Mudanya ve Bursa Belediye Meclis Üyesi Kadir Kahraman SP'li Yurtsever'in açıklamalarını mudanya.gen.tr facebook sayfasında beğenmiş.

"NOT( Yazımın yayınlanmasından sonra bana ulaşan Kadir Kahraman ilgili beğenmenin sehven yapıldığını belirterek beğeniyi kaldırdığını söyledi. Kişisel kanaatimce Sayın Kahraman samimi. Özellikle facebook beğeni tuşlarında zaman zaman kızgınlık emojisi yerine farklı bir emoji seçilip farkında olunmayabiliyor. Buraya eklemek ihtiyacı hasıl oldu. Öner KIRAN)"

Sayın Nebi Yurtsever Mudanya siyasetine renk katan açıklamalarınızın devamını bekliyoruz. Zira orta saha ve kale önü boş. Kaleci bile yok şut ve goool. Beklemedeyiz.

Bir baktık ki Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı Sayın Söğütlü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile görüşerek Mudanyalıların Büyükşehir Belediyesine yapacağı tüm başvurular için güzel bir hizmet sağlamış. BUSKİ Mudanya şubesinde tüm başvurular için bir masa açılmış. Haberi Sosyal Medya'dan öğreniyoruz. Ne bir basın bülteni ne bir açıklama. Tabi sosyal medyadan alınan bazı haberlerde iletişim kazaları da oluyor. Ama önemli değil Mudanya'da artık facebook siyaseti zamanı. ABD Başkanı Trump bile dünya siyasetini twitter dan idare etmeye çalışıyorsa bunu kim yadırgayabilir ki? Hem seçimi kaybetmiş bir Ak Parti Mudanya İlçe Teşkilatı basın mensuplarıyla bir araya gelerek sorulacak beklenmedik bir soruya kameralar kayıttayken ne kadar hazırlıklı? 

Derken Bakıyoruz "Mudanyamıza hayırlı Olsun" vurgusuyla Facebook'ta yine bir Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı paylaşımı. Ak Parti Yürütme Kurulu değişmiş. Hepsi bu kadar. Basın açıklaması yok, bülten yok. Sanırsın ki külliyen Mudanya Ak Parti İlçe Teşkilatı facebook sayfasını yemeden içmeden kesilircesine takipte. Halbuki sayfayı topu topu 8.133 kişi beğenmiş, 8.095 kişi de takip ediyor.

Haa bu arada 24 Mayıs 2019 günü facebook'ta paylaşılan yeni yürütme kurulunda yer alan Tanıtım ve Medya Başkanı Sayın Fatma Karip'in iletişim numarası ya da O'ndan bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Zaten sıkıntı burada iddiaya göre bazı taşeronlar haricinde Mudanya siyasetinde iletişim ve bilgi akışı yok. Sayın Söğütlü yeni yürütme kurulunuzu bir basın toplantısıyla neden tanıtmadınız? Çok mu zordu. Diğer yandan eski yürütme kurulu neden değişti? Vs Vs....

2 Haziran 2019 günü Cumhur İttifakı ortağı MHP Mudanya İlçe Başkanlığına Engin Demirci atandı. Kısaca hatırlatmak gerekirse Mudanya Belediye Meclisi toplantısında Milliyetçi Hareket Partili üye Zeki Saygılı "Faruk Çelik Kültür Merkezi" isminin Tirilye Kültür Merkezi olarak değiştirilmesiyle ilgili oylamada kabul oyu vermesi ve ismin değiştirilmesi sonrasında, "ittifak ruhuna uygun olunmadığı" gerekçesiyle Selçuk Yılmaz MHP Mudanya ilçe başkanlığından istifa etmiş yerine Engin Demirci atanmıştı.

Ak Parti İlçe Başkanı Sayın İnci Söğütlü ne Cumhur ittifakına uygun olmayan oylamayla ilgili bir açıklama yaptı, ne de 2 Hazirandan bugüne kadar MHP Mudanya İlçe Başkanı Engin Demirci'ye "Hayırlı Olsun" nezaket ziyaretinde bulundu. Yoksa bulundu da bizim mi haberimiz yok? Bunun çok çeşitli siyasi yorumlarını okuyucularıma bırakıyorum.

Derken Ak Parti Kadın Kolları Başkanı ve Mudanya Belediye Meclis Üyesi Neslihan İşbilen Erdeniz'in eşine ait twitter paylaşımlarının ekran görüntüleri sanki yeni bir şeymiş gibi facebook'ta paylaşılıyor. Neslihan İşbilen Erdeniz'in Ak Parti'den, Meclis Üyeliğinden ve dolayısıyla Kadın Kolları Başkanlığından istifa ettiği haberinin teyidini Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü'den alarak haberleştiriyoruz. Dahası gereken açıklama ilerleyen günlerde yapılacak bilgisini alıyoruz. Ne zaman? 22 Haziran 2019'da ve 4 Temmuz 2019'a kadar hiç bir açıklama, bilgi yok. Neslihan İşbiler Erdeniz'in İstanbul seçimi arifesinde istifasını şekillendirdiği söylenen Bursa Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman'dan da en ufak bir açıklama yok.

Ve bugün Neslihan İşbilen Erdeniz'in sadece Ak Parti Kadın Kollarından istifa ettiğini, Ak Parti'den ve Meclis üyeliğinden istifasının söz konusu olmadığını, Ak Parti ve meclis üyeliğinden istifa etmesinin şahsına yapıştırılmaya çalışılan hain damgasını kabul etmiş algısının oluşmasına katkı sağlayacağına inandığı bilgisini ediniyoruz.

Sayın Neslihan İşbilen Erdeniz'in orijin olarak hangi siyasi akımdan gelen bir aileye veya şahsi görüşe sahip olduğu, Ak Parti Mudanya İlçe Teşkilatına birileri tarafından paraşütle indirilip indirilmediği, diğerlerinin hala komando sürünüşüne devam edip etmeyeceği beni hiç ilgilendirmiyor. Bunu özellikle vurgulamak isterim. Benim irdelediğim konu biz basın olarak Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü'den ya da Tanıtım Medya Başkanı Fatma Karip'ten neden sağlıklı, doğru ve zamanında bilgi alamıyoruz? Olayın daha iyi anlaşılması açısından Sayın Avukat İnci Söğütlü neden suskun?

Öyle ya Neslihan İşbilen Erdeniz üç yıl Ak Parti Kadın Kolları Başkanı olarak çalışmış bir partili olarak bir yol ayrımına birileri tarafından zorlanmışsa, Ak Parti İlçe Başkanının nezaketen kısa bir basın bülteni gönderip ya da siyasetçiye yakışır şekilde basın toplantısı düzenleyerek yaşanan ve merak edilen olaya açıklık getirmesi gerekmez mi?

Başkan Türkyılmaz kameralar önünde Bursa Büyükşehir Belediyesinin iflas etmiş bir belediye olduğunu ve artık Büyükşehir Belediyesinin hiç bir şey yapamayacağını söylüyor Ak parti Mudanya İlçe Başkanlığından ses yok.

Başkan Türkyılmaz Yıldıztepe'ye yapılan istinat duvarı ve açılan yeni yol için Karayollarının bürokratik engel çıkarttığını açıklıyor. Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığından sorunun çözümü noktasında ya da kamuoyunun aydınlatılması noktasında hiç bir açıklama yok. Öyle ya sanki Karayolları muz cumhuriyetine bağlı ve iktidarda üç maymun partisi var. Görmedim, duymadım, bilmiyorum demekten başka lûgâtte sözcük yok.

Benim kimseyi kırmak gibi bir niyetim yok. Zira Sayın İnci Söğütlü Mudanya'da pek çok kişinin saygı duyduğu sevilen birisi. Katılırsınız ya da katılmazsınız, Mudanya kulislerinde bu işlerin (siyasetin) çoluk çocuk eline kaldığı ve faturasının bazı siyasi partilere (AK Parti) ağır olacağı konuluşuyor.

Yazımın başında "Gel Ayhanım kurtar Mudanya siyasetini bu durumdan(!)." demişken kamuoyu siyasette yaşanan bu başı boşlukla Ak Parti'nin şu an görevde bulunan tüm siyasi parti belediye başkanlarına yönelik olası idari ve adli soruşturmaların olmadığı bir süreçte önümüzdeki yerel seçimde Bursa Büyükşehir dahil belediye başkanlıklarını kaybedebileceğini dillendirerek tepkisini ortaya koyuyor.

Zira siyasette bir saat bile önemli ve bunları konuşmak şu an için laf-ı güzaf olsa da geçmişe bakıldığında "Neme lazım" anlaşıyışının çökerttiği yapılardan ibret almasını bilmeli insan. Kısaca ortada başını kuma gömmüş, tepkisini, görüşünü, niyetini yerli yerinde açıkça ortaya koyabilen bir Ak Parti İlçe ve İl yönetimi göremiyorum. Durum böyle devam ederse Başkan Hayri Türkyılmaz'a 3. dönem Belediye Başkanlığı şimdiden hayırlı olsun. Alinur Aktaş'a da geçmiş olsun.

Öner KIRAN