-
ALİ TUNCA USTA - EMİR ALİ USTA

Geçtiğimiz haftalarda sessiz sedasız fakat adeta geliyorum diyen bir istifa Mudanya kulislerinde güçlü yankılandı. Hâlâ kulislerde konuşulmaya devam eden bu istifa Mudanya Güçlü Kadınlar Topluluğu Derneği Kurucu Başkanı İpek Demirtaş’ın ani istifasıdır.

Daha önce pek çok sosyal faaliyette bulunan İpek Demirtaş 2017 yılından 2020 yılına kadar Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı yaptı. 25 Kasım 2019 günü kendisini Yerel İmza programımda ağırladığımda pek çok şiddet gören, yoksulluk içinde yuvasına, çocuklarına tutunmaya çalışan, kadınlara ve okumak isteyip parasızlık nedeniyle okula gidemeyen çocuklara destek ve yardım çalışmalarını anlatarak Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığını görev süresi sonunda bırakacağının ipuçlarını vermiş ve şöyle demişti;

“Kadın gücünü birlikte kurmalıyız.

Kadınlar siyasete karışıp ben şu partidenim sen şu partiden gibi bir fikir ayrışmasına girmesinler. Herkes gönül birliği içinde kadın birliğini ve gücünü toparlamalı. Kadınlar Mudanya’da her zaman birlikte yola çıkmalı. Her türlü etkinlikte birlikte olmalı. Yani ayrışmamalıyız.

Biz bir bütün olmalıyız. Herkese örnek olmalıyız. Kadınlar olarak toparlayıcı olmalıyız. Asla ayrışmamıza müsaade etmemeliyiz. Birlikten kuvvet doğar diyoruz. Bizim sloganımız “El elden üstün değildir. El ele verince doğar üstünlük” .

Söz konusu Yerel İmza Programı

Demirtaş Pandemi Ortamında Yeni Bir Başlangıç yapmıştı

Siyasi ayrışmanın olduğu her yerden uzaklaşan İpek Demirtaş o gün yol arkadaşı Aygül Çığ hanımefendiyle geldiği ofisimde Mudanya Güçlü Kadınlar Topluluğu Derneğini kurmak istediğini ve siyaset üstü insan odaklı bir anlayışla ezilen, ötekileştirilen, yardıma muhtaç durumda bırakılan kadınlara ve çocuklara destek olmak amacını taşıdığını söylemiş hatta dernek yeri için bana “Bildiğiniz bir yer var mı” diye sormuştu.

Hedefinden vazgeçmeyen İpek Demirtaş çok geçmeden siyasetin gölgesinde kalan Mudanya Kent Konseyi çatısı altından çıkarak birkaç arkadaşıyla Mudanya Güçlü Kadınlar Topluluğu Derneğini Türkiyemizin oldukça zorlandığı korana virüs pandemisi döneminde kurmayı başarmıştı. Ağzında maske risk alarak dernek bürosunun bulunduğu bina koridorunda genel kurulunu yapmıştı.

Mudanya Güçlü Kadınlar Topluluğu Dernek Başkanı İpek Demirtaş

Yakın zamana kadar çok başarılı toplumsal desteklere imza atan İpek Demirtaş Yönetimindeki dernek son zamanlarda basına yansıyan fotoğrafları, 2023 kırtasiye yardımı mevsiminde derneğin sınırlı olan kaynaklarını bir çırpıda aşure etkinliğine yönlendirmesiyle olumsuz cümlelerle kulislerde konuşulmaya başlamıştı. Kulislerdeki iddialara bakılırsa derneğin maddi imkanlarının bu yıl her zamankinden fazla sayıda olan ihtiyaç sahibi çocuklara kırtasiye ve okul yardımı olarak aktarılmasını isteyen İpek Demirtaş kurucu başkanı olduğu derneğe söz dinletememişti.

Bu olumsuz kulislerden dolayı davetli olmama rağmen benim de içimden derneğin Aşure etkinliğine katılmak gelmemişti. Kırtasiye yardımına ihtiyaç duyan miniklerin hakkını kaynayan aşure kazanından yemek istememiştim. Etkinlik yerel basın katılmadan gerçekleşmişti.

Kulislerde Mudanya Kent Konseyi çatısından Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın siyaset odaklı tercihlerinden uzaklaşarak insan odaklı bir kadın derneği kuran İpek Demirtaş’ın Kurucu Başkan olarak siyaseti tercih eden yönetim kurulu üyelerine artık söz geçiremediği, etkinlikler başta olmak üzere yapmak istediği açıklamaların engellendiği ve bir kıskaca, kumpasa alındığı ve etkisiz bir başkan haline getirildiği iddia edilmeye başlanmıştı. Bunlar sadece bir iddia idi.

Bir Poz Fotoğraf Yılların Emeğini Ziyan Etti.

Bir süredir CHP ilçe kongresinde bazı dernek yönetim kurulu üyelerinin CHP Bursa İl Delegesi seçildiği derneğin Hayri Türkyılmaz’ın arka bahçesi olduğu iddiaları konuşulur olmuştu.

Ağustos ayında iskele mevki Cumhuriyet Meydanında bulunan ATATÜRK ANITI önünde gerçekleşen “Zamlar, Hayat Pahalılığı ve Kadına Şiddet” açıklamasında verilen fotoğrafta Mudanya Güçlü Kadınlar Topluluğu Derneği Kurucu Başkanı İpek Demirtaş’ın kenarı da durması, CHP Mudanya Kadın Kolları Başkanının tam ortaya alınması AK PARTİ Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast’ın dikkatini çekmiş ve kulislerinde etkisiyle mudanya.gen.tr İnstagram sayfasında ilgili haberin altına yorum yaparak durumu eleştirmişti.

ORHAN SAMAST AK PARTİ MUDANYA İLÇE BAŞKANI

Sn. Orhan Samast ilçenin tek kadın derneği ile ilgili olumsuz yorumunu siler diye iki gün bekledim. Bir değişiklik olmaması üzerine kendisini arayarak yorumu kendisinin yaptığını teyit ederek bunun bir haber değeri taşıdığını konuyu manşete taşıyacağımı söyledim ve taşıdım da.

Telefon konuşmamızda Orhan Samast İpek Demirtaş'ı asla hedef almadığını ancak derneğin siyasete alet edildiğini Demirtaş'ı insan odaklı çalışmalarıyla tanıdığını söyledi ve ;

"Mevcut yerel yönetimin yanlış uygulamaları, sorunları çözme noktasında uzlaşıdan, diyalogdan, işbirliğinden uzak tavırları nedeniyle ilçemizin içinde bocalayıp durduğu sorunları yıllardır görmezden gelerek şimdi bazı CHP’nin Mudanya’da belli simalarını yanlarına alarak meydana çıkmalarını samimiyetten uzak bulduğumu vurgulamak istedim" dedi.

Orhan Samast instagram’da yaptığı yorumunda şu satırlarla dikkatleri üzerine çekmişti;

Bir açıklamada Mudanya’daki başıboş sokak hayvanları için veya çöplüğe dönen Mudanya için yapılsa güzel olur.

Genel konular yerine herkesin kapısının önünü süpürmeye talip olması daha samimi ve inandırıcı olacaktır. Ayrıca, geçmişte yaşadığımız Çağrışan - Göynüklü orman yangınlarında devleti kasıt ve villa yapılacak iftirasıyla suçlayan kişileri de kınayan bir açıklama yapmaları isabet olur.

10 yıldır Mudanya’yı geri bırakan Hayri Bey’in bir dikili ağacının olmamasından da rahatsızlık duymaları daha içten ve samimi bir tavır olacaktır.

Yöneticileri siyasi kadroların koruyucu ve ayak işlerine talip olan derneğin Mudanyalıları saf yerine koymamasını da ayrıca tavsiye ederim. Bir gün sahada bitik yönetim anlayışının broşürlerini dağıtıp ertesi gün daha güzel bir ülke istiyoruz açıklamaları sadece kendini kandırmaktır.

Mudanya’da ki çürümüş yönetim anlayışının Sivil Toplum Kuruluşlarına da nüfuz ettirilmesi sivil hayata büyük haksızlık olarak kayıtlara geçecektir.”

İpek Demirtaş bu yoruma aynı sertlikte cevap vererek derneğinin iyice içine çekilmesinden endişe ettiği siyasetten tüm iddialara rağmen korumaya çalıştı. Tıkla oku

Ve İpek Demirtaş Kısa Süre İçinde İstifa Etti.

Şahsi görüşüm kendisine yakışanı yaptı ve beni şaşırtmadı. Her zaman yardım ve insan odaklı samimiyetini gözlemlediğim Demirtaş güçlü bir kadın duruşunu bozmadan iddialara göre siyasete taraf olan dernek yönetim kurulu tarafından yapılan mobbing’e, çekilen harekete boyun eğmemiş ve istifa etmişti.

Demirtaş siyasi parti temsilcileriyle sadece yardım ve destek noktasında iletişim kuruyor ancak derneğe siyaset sokmak, ayrışmak istemiyordu.

Kendisine iddialar dışında olan biteni ilk ağızdan öğrenmek için telefonla ulaştığımda her zamanki neşeli sesiyle beni karşılasa da sorularıma ilk defa cevap vermek istemedi.

Sn. Demirtaş ile Telefon Konuşmamın tamamı bu kadar;

- “Neden istifa ettiniz İpek Hanım?”

* “Siz gazetecisiniz şimdi size sağlık nedenleri desem bana inanmazsınız. Ancak şu anda bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Görülen lüzum üzerine diyeyim.”

- “Ben yine de sağlık nedenleri var sayayım. Olur ya bazı şeyler tamir edilebilir”

* “-----------------” sessizlik. Öner bey sadece şunu vurgulamak istiyorum. Siyaseten hiçbir yere aday ya da talip değilim. Hedeflerim arasında siyaset yok. Bunu lütfen dikkate alın. Yanlış bir algı oluşturmak istemiyorum” dedi.

Bunun üzerine dernek Facebook sayfasında konu hakkında yorum yaparak durumun kulislerde konuşulduğunu Kurucu Başkanın Sağlık nedenleri dediğini (ancak öyle değil) yazarak yaklaşımlarını tartmaya çabaladım. Ola ki düzeltme niyetleri vardır. Bunca yıllık, hukuk çaba, çalışma boşa gitmez belki diye safça düşünmüştüm. :)

Sayfa Yöneticisi bana cevaben;

Derneğimizi yıpratmaya kimsenin hakkı yok. Yönetimdeki herkes kurucu üyeydi. İpek hanımın tercihine saygı duymak gerek selamlar “ diye yazdı.

Yani bence kimsenin Mudanyalıyı salak yerine koymaya hakkı yok. Sadece kulislerin yanlış olduğunu göstermek adına bir veda yemeği ya da bir veda plaketi, birliktelik mesajı veren bir kare fotoğraf tüm kulisleri anında bitirirdi. Tabi plaket, yemek vs.’leri Sn. İpek Demirtaş kabul ederse! 

Zaten benim de tek amacım bu birliktelik fotoğrafına şahit olmak kulislerdeki iddiaların çürütüldüğünü görmekti. Söz konusu derneğe kameramız, mikrofonumuz ve web sitemiz açıktır. Bir istifa sonrası neden birlikte bir kare foto verilemediğine dair kamuoyu merak içinde....

Mudanya İpek Demirtaş İstifa sonrası yorum

Kulislerin, iddiaların çok can alıcı yerleri var kıymetli okurlarım. Saygıdeğer büyüğüm ADD Başkanı Sebahattin Atamer topa girer mi bilinmez ama bu da bana düşmez.

YORUMLARIM SİLİNDİ.

Tabi ekran resmini koyduğum yorumlarım anında sayfadan silindi. Canları sağ olsun, yolları açık olsun. Sn. Soyer kazancının yorumu da ilginç buraya ekleyelim.

Soyer Kazancı İpek Demirtaş istifa yorumu

Sadede gelecek olursam tüm bunlar sadece birer iddia, kulis.

Yani çok kıymetli salak yerine konulmayı asla hak etmeyen Mudanyalılar, atmışlar, yetmişler çıkmışlar gitmişler.... Tü... tü ..tü Maşallah.

İpek Demirtaş havlu atar mı?

İpek DEMİRTAŞ MUDANYA

O’na buna eyvallahı olmayan Sn. Demirtaş’ı bir süre sonra başka bir iyilik hareketine başlarken görürsem hiç şaşırmam.

Mudanya burası kendinize mukayyet olun.

Kalın sağlıcakla..

Öner KIRAN

05-09-2023

Mudanya Güçlü Kadınlar Topluluğu Dernek Başkanı İpek Demirtaş 'ın istifası

 

Pin It

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

ADNAN SÜMER
ADNAN SÜMER
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanyadaemlak.com

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin