BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Mudanya Halitpaşa Mahallesinde 1556/4 parselde (106. sokak) bulunan 30 daireli Nirvana Park Evleri sakinleri iki yıldır zeytin bahçelerine akan pis su giderinin kanalizasyon hattı yapılarak bağlantının gerçekleştirilmesini istiyor. Mağdur olan site sakinleri lağım sularının zeytinliklere aktığını koku ve sinek yaptığını pandemide kamu sağlığını için tehdit oluşturduğunu vurgulayarak çözüm arıyor. AK Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü yaptığı yazılı açıklama ile sorunun Mudanya Belediyesi ve Müteahhit kaynaklı olduğunu buna rağmen BUSKİ'nin sorunu çözmek adına çalışma içinde olduğunu belirterek ayrıntıları paylaştı.

Şu anda 825 bin ile 875bin Türk Lirası arasında değişen değerleri olan dairelerin bulunsuğu sitenin inşaatı sırasında ön ve yan (imar) yolları açık olmadığı için parsel kotu BUSKİ ana hat kotundan düşük olduğu, bu sebeple pis su giderinin pompa vasıtasıyla BUSKİ kanalizasyon hattına verildiği öğrenildi.

Site müteahhit firması tarafından BUSKİ için imzalanan taahhütnamade;

"Pompa sistemi parselimiz dışına, imar yolu üzerine, Mudanya Belediyesi tarafından yapılmış olup ileride yaşanabilecek olumsuzluklardan ve sorunlardan BUSKİ sorumlu değildir. Ayrıca istinat duvarı dışından döşenen pis su hattı site yönetimi tarafından yapılmış ve bu hatta da yaşanacak arızalardan BUSKİ sorumlu tutulamayacağını tahhüt ederiz. 19-03-2019" ibaresi yer alıyor.

Site profesyonel yöneticisi Fikret AYDIN ise tüm kurum ve kuruluşlardan ruhsattır, kat mülkiyetleridir her türlü izinlerinin alındığını sitenin yetkililerin kanalizasyon sorununu çözmek için yerinde inceleme yaparak çözüm üretmelerini istedi.

Yönetici AYDIN "Bu site oturma ruhsatı almış bir sitedir. Fakat oturma ruhsatını almış bir sitede kanalizasyon sokağa akmaktadır. Buraya oturma ruhsat verilirken Belediye, BUSKİ nasıl ruhsatı onaylamıştır? " dedi.

Mudanya Halitpaşa Mahallesin'de 1556/4 parselde (106. sokak) bulunan 30 daireli Nirvana Sitesi sakinleri iki yıldır zeytin bahçelerine akan pis su giderinin kanalizasyon hattı yapılarak bağlantının gerçekleştirilmesini istiyor. Mağdur olan site sakinleri lağım sularının zeytinliklere aktığını koku ve sinek yaptığını pandemide kamu sağlığını için tehdit oluşturduğunu vurgulayarak çözüm arıyor.

Yaz mevsiminde oturan sayısının artmasıyla beraber sorunun çoğalacağına dikkat çeken site sakinlerinin iddiaları şöyle;

Bursa Mudanya Halitpaşa Mahallesi 106. Sokakta bulunan Nirvanapark evlerinin kanalizasyonu 2 yıldan beri sokağa ve alt kısımdaki zeytin bahçesine akmaktadır. Akan kanalizasyon pis koku ve sineğe neden olmakta ve hastalık yaymaktadır. Bu durumu anlatan dilekçeler defalarca Halitpaşa Muhtarlığı, Mudanya Belediyesi, Mudanya BUSKİ ve Kaymakamlığa verilmiş olup, hiçbir resmi kurumdan soruna çözüm bulunamamıştır.

Bu site oturma ruhsatı almış bir sitedir. Fakat oturma ruhsatını almış bir sitede kanalizasyon sokağa akmaktadır. Buraya oturma ruhsat verilirken Belediye, BUSKİ nasıl ruhsatı onaylamıştır?...

Müteahhit firma; ‘ Ben ruhsatımı aldım beni ilgilendirmez.’

Belediye ; ‘ Ben kanalizasyon için gerekeni yaptım, bundan sonrası BUSKİ ‘yi ilgilendirir.’

BUSKİ; ‘ Bu benim işim değil beni ilgilendirmez.’

Muhtarlık ; ‘Ben gerekli yazışmalarımı yaptım beni ilgilendirmez’

Kaymakamlık ; ‘Verdiğiniz şikâyet dilekçesini BUSKİ ye gönderdim. Başka bir şey yapamam.’

Derse biz site sakinleri olarak ne yapalım.

Belediye, BUSKİ, Müteahhit kendi aralarında çözümü yolu bulamadıkları için, biz site sakinleri olarak mağdur durumdayız.

Yapılan işin ruhsata uygun olup olmadığının araştırılıp, sokağa akan kanalizasyon probleminin çözülmesi için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederiz.

Mudanya Halitpaşa Mahallesin'de 1556/4 parselde (106. sokak) bulunan 30 daireli Nirvana Park Evleri sakinleri iki yıldır zeytin bahçelerine akan pis su giderinin kanalizasyon hattı yapılarak bağlantının gerçekleştirilmesini istiyor. Mağdur olan site sakinleri lağım sularının zeytinliklere aktığını koku ve sinek yaptığını pandemide kamu sağlığını için tehdit oluşturduğunu vurgulayarak çözüm arıyor.

Haberimizi takip eden AK Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci SÖĞÜTLÜ gönderdiği yazılı açıklamada;

"Nirvana Sitesinin Kanal Ruhsatı BUSKİ tarafından 2019 yılında onaylanmış olup, onay sürecinde, mevcut pompa hattının site içinde olması veya yine site içinde foseptik yapılması gerektiği, aksi takdirde onay verilemeyeceği söylenmiş.

Ancak Mudanya Belediyesi'nden ve müteahhitten, pompa hattının yoldan geçmesinde ve ileride oluşacak arızalar da, sorumluluğun kendilerine ait olduğunu,belirten yazılar alındıktan sonra onay verilmiştir.

Akabinde yaşanan sorunda ise, gerek müteahhit gerek ilgili belediye sorumluluğu almadığı gibi suçu tamamen BUSKİ ye atmaktadır.

Bununla birlikte, yaklaşık 4 ay önce, BUSKİ bu bölgede, 700 metrelik bir kanal hattı çalışması yaparak, bu sorunları tamamen çözmek için keşif yapmış, yapılan keşif sonucunda, Mudanya Belediyesi tarafından, yolların tam olarak açılmamış ve terklerin yapılmamış olması sebebi ile çalışmalar başlatılamamıştır." dedi.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin