Güncel Haber

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, tek tırnaklı hayvanların yoğun olduğu bölgelerde sık görülebilen ruam hastalığının zoonoz (hayvanlardan insanlara bulaşan) hastalık olduğunu hatırlatarak, önlemleri içeren mevzuatın eksiksiz uygulanmasını ve atlarla uğraşanların dikkatli olmalarını istedi.

TVHB Başkanı Eroğlu, İstanbul Büyükada’da ruam hastalığı tespit edilen 81 atın itlaf edilmesi üzerine yaptığı açıklamada, kamuoyuna önemli uyarılarda bulundu. Ruam hastalığının görülme yerleri, tespit edilmesi, bulaşıcı özelliği ve ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlarla ilgili bilgiler vererek alınması gereken önlemler üzerinde duran Ali Eroğlu, “Bu hastalık tek tırnaklı hayvanlarda görülen ve testle tespit edilebilen bir hastalıktır. Atlarda akut ve kronik olarak seyreden hastalık ölümle sonuçlanan vakalara yol açabiliyor. Kedi, köpek, hayvanat bahçelerindeki yabani hayvanlar ve insanlara da bulaşabilen hastalığı karşı dikkatli olunmalı ve önlemler eksiksiz alınmalıdır” dedi.

Başkan Eroğlu, hastalığa karşı ciddi bir tedavi yöntemi bulunmadığını, temas yoluyla ya da hayvanların etinin yenilmesiyle bulaştığına dikkat çektiği açıklamasında, özellikle atlarla uğraşan insanların çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

SAĞLIK TARAMASI YAPILMASI ÖNEMLİ

Hastalığın deride daha uzun süre seyredebildiğini ve bu şekilde seyreden hastalığa karşı kullanılan antibiyotiklerin iyileştirici sonuçlar sağlayabileceğini belirten Ali Eroğlu, akciğerde görülen ruam hastalığının ise ölümcül olduğunu hatırlattı. Hastalığın iyi izlenmesi ve sağlık taraması yapılmasının önemli olduğunu kaydeden Ali Eroğlu, açıklamasında şu uyarılarda bulundu:

“Hastalıkla mücadele konusunda Tarım ve Orman Bakanlığının mevzuatında yer alan hükümler eksiksiz uygulanmalı, hastalığın ortaya çıktığı Büyükada’da ciddi bir sağlık taraması yapılmalıdır. Atların beslenme koşulları ve bulundukları ortamların sağlığa uygunluk koşulları bakımından iyileştirilmesi gerekir. At ile uğraşanlar da eğitilerek bilinçlendirilmelidir.”

Başkan Ali Eroğlu, Büyükada’da karantina uygulaması başlatılması ve veteriner hekimlik hizmetlerinin gözden geçirilmesi gerektiğine de belirterek hastalığa karşı henüz bir aşı ya da tedavi yöntemi geliştirilemediğini vurguladı ve bu tarz hastalıklara karşı koruyucu tedbirlerle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

RUAM (MANKAFA) HASTALIĞI NEDİR?

Bu hastalık, sakağı ya da mankafa hastalığı olarak da isimlendirilmektedir. Ruam; başta at, merkep, katır gibi tek tırnaklılar olmak üzere, insan, kedi ve hayvanat bahçelerinde yaşayan yabani hayvanlarda görülen zoonoz bir hastalıktır. Merkep ve katırlarda akut, atlarda ise akut ve kronik olarak seyreder.

Hastalığın etkeni Pseudomonas mallei’dir. Etkenin; fiziksel (ısı, ışık, kuruma) ve kimyasal ( dezenfektanlar ) maddeler ile kemoterapötiklere (antibiyotikler, sülfonamid ve çeşitli ilaçlar ) karşı direnci zayıftır. Su yalaklarında, ruam apsesi irininde, rutubetli ve karanlık yerlerde uzun süre canlı kalabilir.

RUAM HASTALIĞI İNSANLARA BULAŞIR

Hayvanlarda yer alan rahatsızlıkların insanlara bulaşmasında genel olarak, insanların hayvanların etlerini tüketmesi en önemli sebep olmaktadır. Bazı kültürlerde at eti tüketiliyor olsa da ülkemizde genel olarak tüketilmeyen bir hayvandır. Bu aşamada, kaçak olarak getirilen at etlerini farkında olmadan yiyen kişilerde ruam hastalığı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra hayvanların tımar takımlarının ya da benzeri eşyalarının temizlenmeden insanlar ile direkt temas etmesi durumunda bulaşabilmektedir. Araştırmalar, bulaşık sularının içilmesi ile de bu rahatsızlığın ortaya çıktığını göstermektedir. Bu sebeple at sahiplerinin çok dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekir.

RUAM HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

Ruam hastalığı hem atlarda hem de insanlarda farklı bölgelere hücum ederek bu bölgelerde belirtiler gösterebilmektedir. Eğer hastalık akciğerleri hedef alırsa, bu durumda hastalığa yakalananlarda solunum zorluğu başlar. Hastalar, çok çabuk yorulmaya başlarken burunda sıklıkla kanamalar görülebilmektedir. Birçok insanda zayıflama gibi belirtiler de ortaya çıkarır. Burnu hedef aldığında devamlı ancak tek taraflı bir akıntı söz konusu olmaktadır. Her geçen gün akıntı daha yoğun bir hale gelmeye başlar ve son dönemlerinde renk de değiştirebilir. Deriyi hedef aldığında ise apse oluşumunu tetiklemektedir. İlk olarak derinin alt katmanlarında modüllerin meydana gelmesi ile başlar ve sonrasında cildin en üst tabakasında apse oluşumu gerçekleşir.


Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin