Güncel Haber

Mudanya'nın simgeleri arasına giren, Bursa Büyükşehir Belediyesine adına yaz mevsiminde Mudanya ile Büyükada arasında 'Mavi Tur' seferleri başta olmak üzere Gemlik Körfezi turları yapan Beyaz Kuğu Hamdi Karahasan gemisi 6 Nisan 2018 günü Aliağa'ya söküme gönderilerek bir tarih sessiz sedasız yok edildi. Üstelik vapurun herhangi bir arızası ya da teknik sıkıntısı yoktu.

Sosyal medyaya yansıyan yorumlarda vapurun söküme gönderilmesi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını ve geminin masraflarını bahane ederek kendisinden önce gemiyi satın alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifası istenilerek başkanlığı bitirilen Recep Altepe dönemini silme çabası olarak değerlendirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılında Recep Altepe zamanında "Bursa bir sahil kentidir" sloganı ile İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den Katma Değer Vergisi hariç 250 bin Türk lirasına girilen ihale ile satın aldığı Hamdi Karahasan yolcu gemisi 1980 yılında Haliç tersanesinde inşa edildi. 456 Groston, 55,93 metre uzunluğunda olan yolcu vapuru 10,6 metre genişliğinde ve 1450 yolcu taşıma kapasitesine sahip olup 14 deniz mili hıza sahipti. Gemi Körfez turları için yediden düzenlenerek yolcu kapasitesi 525'e düşürülmüş ve seyir alanları arttırılmıştı.

Uzun yıllar İstanbul Şehir Hatlarında görev yapan gemi 2014 yılından beri Mudanya - Adalar arasında Mavi Tur seferleri yapmakta olup Mudanya'nın simgeleri arasına girmişti. Şirin emektar vapur Mudanya başta olmak üzere Gemlik Körfezine farklı bir hava ve çoşku getirmişti. Sırf bu zarif vapurun iskeleye yanaşmasını ve yolcularını indirmesini seyretmek için özel olarak Mudanya Bursa Deniz Otobüsleri (Budo) iskelesi önüne giden Mudanyalılar ve Mudanya'ya gelenler vardı.

Ayrıca gemi yaz mevsiminde gidiş geliş olarak yaklaşık  bin kişinin Mudanya'ya gelmesini sağlayarak Mudanya ekonomisine büyük katkı sağlıyordu.

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar