Güncel Haber

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919′da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan Milli Mücadele’nin 101. Yılı küresel salgın (pandemi) halini alan yeni tip Korona Virüs’ün neden olduğu Kovid-19 hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla ilan edilen sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle buruk kutlandı.

Kutlamalar, Atatürk Anıtı’na maske takarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek yapılan çelenk sunumuyla başlarken ardından Mudanya sokaklarının kısıtlı bir bölümünde gerçekleştirilen bazı etkinliklerle devam etti.

19mayis 2020 Mudanya ÇELENK SUNMA TÖRENİ KORONA VİRÜS PANDEMİ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Mudanyalılar, evlerinin balkonlarını bayraklarla donatırken, işyerlerinin pek çoğuna sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bayrak asılamadı.

Mudanya Belediyesi çok ilginç bir etkinliğe imza atarak resmi plakalı kamyonetin arkasına bir jeneratör yerleştirdi. Jeneratörün üzerine büyük bir Türk bayrağını gererek araçtaki anfiden marşları yüksek sesle çalarak sokak, sokak gezdirdi. Bazı evlerden ancak 10 -15 saniye dinlenilen marşlarla balkonlara çıkan Mudanyalılar sesli yayın aracının kısacık sürede gözlerden kaybolmasıyla marşlara eşlik bile edemeden yeniden balkonlardan evlerine girdiler. Mudanya eski Mudanya değil, havanın çok sıcak olması ve yokuşlarla dolu yolları bir arabaya ses sistemi monte edip, hem arabaya hem ses sistemine mazot harcayarak kotarılacak iş olarak gözükmüyor. Yani nasıl desem akıl kârı değil. O yüzden bunu düşüneni tebrik etmiyorum. Allah akıl fikir versin.

İmkânsızlıklar içinde bir ülkeyi kurtaran Ulusal Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu partinin belediye başkanı Hayri Türkyılmaz’ın 2014’te selefi Başkan Hasan Aktürk’ten teslim aldığı Mudanya Belediyesinin Mudanya’nın çoğuna hakim çalışan telsiz Ses Anons Sistemine yaşanan bu 6 yılda ne oldu diye insanın aklına geliyor?

Sahi Sayın Türkyılmaz, Mudanya Belediyesinin kamu parasıyla acil durumlar, sivil savunma, ve önemli anonslar için yaptırdığı ve sürekli bakımları yapılarak çalışır durumda tutulan telsiz ses anons sistemini ne yaptınız? Zira hoparlörler artık hiçbir elektrik direğinde gözükmüyor, hepsi söküldü. Yoksa kademede bir yerlerde çürümeye mi terk edildi?

Kabul etmek gerekir ki 2014 yılı öncesi çalışır vaziyette olan telsiz anons sistemi kaliteli ve anlaşılır bir ses veriyordu. Lakin gerekli gereksiz kullanılması tepki çekiyordu. Örneğin sabahın erken saatlerinde “Ölüm İlanı” gibi anonslar ilçede hoş karşılanmıyordu. Fakat ıslah edilip kullanım talimatnamesi yenilenmesi gereken bu hayati sistem Mudanya’da ileri görüşlü (!) yerel yöneticimiz şehr-i eminimiz Hayri Türkyılmaz tarafından yok edildi.

Eğer cami minarelerindeki ses sistemi olmasa, korona virüs uyarılarıda yapılamayacak.

Pandemi sürecinde gördük ki bayramları kutlama çerçevesinde Mudanya Belediyesi sınıfta kaldı. Bir şeyler yapmaya çalışıyormuş gibi yaptı o kadar. Diğer yandan pandemi mücadelesi için gerçekleştirdiği tüm iyi işler için teşekkür ederim. Dezenfekte etmek, erzak paketleri dağıtmak vs.

İlginç günler yaşıyoruz vesselam dostlar. Mudanya’da hayatım boyunca ilk defa iftar topunun atılmadığı bir Ramazan ayı yaşadım. Mudanya Belediyesi iftarda top bile atamadı.

Öte yandan Mudanyalıların bayramını kutlayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, sadece bayramlarda değil her an her dakika düşüncelerimizde bizlerle yaşıyor. Atamızın ve fedakar milletimizin tüm yokluklara ve zorluklara rağmen 101 yıl önce başlattığı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini sahiplenmek ve hep bir adım daha ileri taşımak en temel görevimiz. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Atamızın izinde her yaştan tüm gençlerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum dedi.

Ne diyor Başkan Türkyılmaz “Ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, sadece bayramlarda değil her an her dakika düşüncelerimizde bizlerle yaşıyor. 101 yıl önce başlattığı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini sahiplenmek ve hep bir adım daha ileri taşımak en temel görevimiz”.

Sayın Başkan, Atatürk fikir adamı olduğu kadar, çağdaş ve ileri görüşüyle her zaman halkının yararına eylem adamıydı. Mesele sizin evinizin balkonundan, kendin çal kendin oyna misali komşularınızla birlikte bandonun çaldığı İstiklâl Marşımızı okumanız ve bunu basına servis etmeniz değil, Mudanya’ya İstiklâl Marşını, Gençliğe Hitabe'yi okutabildiniz mi? Eğer söktürdüğünüz ve şu an nerede olduğu belli olmayan acil anons sisteminden İstiklâl Marşı ve Gençliğe Hitabe ile saatler 19:19’u gösterirken tüm Mudanyalılara 5 dakikalığına yayın yapabilseydiniz, siz o zaman görevinizi bir nebze olsun yapmış olacaktınız.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz evinde 19 Mayısı Bandı İle Kutladı

Yetmez “Evde Sanat” olgusunun evlerinde bunalan insanımızı ilgilendirdiği bir dönemde Mudanya Belediyesinin desteklediği Türk Sanat Müziği Dernekleri koristlerinden birine ya da bir kaçına evlerinden bağlanarak internetten canlı yayında şarkılarla ki bu koristlerin çoğu ya ud çalıyor ya da başka bir enstruman, bir güzellik yapabilirdiniz. Hatta siz konserleri çok seversiniz, sahnelerde sizin attığınız nutukların ünü Mudanya sınırlarını aşmış durumda. Bu yıl 19 Mayıs 2019'da olduğu gibi sahnelerden asla unutamayacağımız canhıraş  seslenişinizle nutuk atamasanızda, bu konseri gençlere hitap eden bir sanatçıyla iletişime geçip internetten canlı solo olarak gerçekleştirebilirdiniz. Bazı sanatçılar para bile almazdı. Atatürk sevdalısı sanatçımız şükür ki dolu. Ve bu süreçte unutulmaktan endişe duyan pek çok yetenekli sanatçı bu projeye evet derdi.

Mudanya Belediyesi tarafından servis edilen haberde “Mudanyalılar, belediye araçlarının ve Mudanya Bandosu’nun gün boyu çaldıkları marşlarla bayram coşkusuna ortak oldu.” yazıyor.

Yalan! Bizim sokağa bandonun sesi bile gelmedi. Gelmesi de beklenemez zaten. Hava sıcak, Mudanya geniş bir alan, doğrusu şu ki 19 Mayıs çoşkusunu Mudanya’da yaşayamadık. Pandemi tedbirleri kapsamında tam anlamıyla yaşayabilmemiz mümkün olmasada, yerel yönetimin hazırlıklı olması durumunda yaşayabileceğimiz 19 Mayıs’ı maalesef yerel yönetimin “olduda bitti maaşallah” anlayışı ve hazırlıksız olması nedeniyle Mudanyalılar bu 19 Mayıs’ı buruk kutladı.

Doğrularıda azıcık benden öğrenin. Tarihe not düşelim. Yok öyle çoşku falan. Kursağımızda kaldı. Allah bir daha göstermesin. Çoşkuyla yaşayabilmemizi nasip etsin.

Bu vatanı bizlere binbir çaba, özveri ve zahmetle emanet eden Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, şehit ve gazilerimize şükran borçluyuz. Mekanları cennet, ruhları şad olsun.

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Öner KIRAN

Meydan Köftecisi

Mudanyadaemlak.com

Bu hafta öne çıkanlar