Marmarabirlik 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi İhale İlanı

fb
W

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'li Mudanya Belediye Meclis Üyesi Bülent Erden'in  siyaset kulislerini karıştıran Hibeli Huzur Hakkı iddiaları sonrasında yaptığı açıklamalar Mudanya gündemini sarsmaya devam ediyor. İddia ve söylentilere açıklık getirmeyen Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a  belediye bünyesinde şirket kurulmaları hakkında CHP Parti programında yer alan satırları hatırlatan Bülent Erden'in son sosyal medya paylaşımı yaraya tuz basacak cinsten. Erden "Eğer amacınız geçen zaman içinde Mudanyalı tüyü bitmemiş yetimin hak ve hukukunu ilgilendiren bu konuyu unutturmaksa emin olun bu haksız kazançları gündemde tutmaya kararlıyım." vurgusu yaptı.

Bülent ERDEN son Paylaşımında CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a seslenerek;

Sayın Başkan tam 12 gün oldu!

Belediye bünyesine hibe olduktan sonra kaynak ayırdığın şirket tek bir delikli kuruşu Mudanya Halkına kazandırmadan Siz ve Meclis üyelerinizden bazılarının oturdukları yerden maaş almaya başladıkları iddia ve söylentilerinin doğru olup olmadığına ilişkin sorularıma henüz bir cevap veremediniz?

Eğer amacınız geçen zaman içinde Mudanyalı tüyü bitmemiş yetimin hak ve hukukunu ilgilendiren bu konuyu unutturmaksa emin olun bu haksız kazançları gündemde tutmaya kararlıyım.

Eğer bu iddialar doğru değilse böyle haksız bir maaş ödemesinin olmadığını belgeleriyle çıkın Mudanyalılara açıklayın.

Hem böylelikle 2014'te verdiğiniz seçim vaadinizi de gerçekleştirirsiniz. Ne demiştiniz Mudanya Belediyesi Şeffaf Yönetilecek. Belediye hesaplarını kapıya asacağız tüm vatandaşlarımız görecek. Sn. CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz sizin parti programınızdan haberiniz var mı? Varsa neden parti programınızı yerelde iktidar olmanıza rağmen görmemezlikten geliyorsunuz? Yoksa aslında siz CHP'li değil misiniz?

Ve ya dediğim dedik öttürdüğüm düdük mü diyorsunuz?

Bakın ben size partinizin yürürlükteki programını hatırlatayım.

Belediye şirketleri yeniden ele alınacaktır: Belediye şirketleri kolay, keyfi, kuralsız ve denetimsiz para harcayan bir yapı olmaktan çıkarılarak; belediyelere verilen her türlü görevi şirketler aracılığı ile yapma yolu KAPATILACAK ve zorunlu hallerin dışında YENİLERİNİN KURULMASI ÖNLENECEKTİR. (Sayfa 92)

Bülent ERDEN'in gündeme getirdiği söylentileri hatırlayalım

Mudanya Belediye Meclisi MHP  Grup Sözcüsü Bülent Erden'i sosyal medyadan Başkan Türkyılmaz'a doğru olup olmadığını sorduğu paylaşımı şöyle;

İDDİA VE SÖYLENTİLER
GERÇEKSE MECLİS ÜYELERİNİN BAŞKAN İLE UYUMLU ÇALIŞMASINI AÇIKLAR !!!
MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI

Sayın Hayri Türkyılmaz.

Hemşehrilerimizin verdiği vekalet gereği bugüne kadar yanlış olduğundan emin olduğumuz konularda uyarılarda bulunduk. Son günlerde Mudanya da aşağıda belirttiğim SÖYLENTİLER, İDDİALAR dolaşmakta.

Emin olmadığım konularda muhalefet etmeme adına sözkonusu söylenti ve iddialara açıklık getirmeniz amacı ile paylaşıyorum.
Meclis toplantısında gündeme getirmek yerine sosyal medyayı seçmenin sebebi toplantılarda sorularıma tatmin edici cevap vermemeniz ve diyaloğa fırsat vermemeniz.

Cevap verip vermemenizi, verirseniz cevaplarınızı kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Hatırlanacağı üzere 26.03.2020 tarihinde Uğur Mumcu Kültür Merkezinde Gerçekleştirilen Mudanya Belediyesi Meclisinde Gündem Dışı olarak görüşülen 1. Maddede ;
"2020/59; İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’nün E.5135 sayılı yazısının görüşülmesi sonucunda; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı 106814 Ticaret Sicil No.'lu ve 50.000,00 TL sermayeli IŞIKLILAR TURİZM VE GIDA ANONİM ŞİRKETİ' nin tek pay ile %100 sermayesine sahip olan kurucu Dilan IŞIK söz konusu şirkete ait hisselerinin tamamını hiçbir ücret almaksızın belediyemize hibe etmek istediğini ilgi dilekçe ile bildirmiştir.

Yapılan görüşmeler neticesinde; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı 106814 Ticaret Sicil No.'lu ve 50.000,00 TL sermayeli IŞIKLILAR TURİZM VE GIDA ANONİM ŞİRKETİ' nin tek pay ile %100 sermayesine sahip olan kurucu Dilan IŞIK söz konusu şirkete ait hisselerinin tamamını hiçbir ücret almaksızın Belediyemize hibe etmek istediğini dilekçe ile belirttiğinden 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15/İ ve 18/G maddeleri gereği hiçbir ücret talep etmeden şartsız olarak Belediyemize hibe etmesinin kabulüne, Şirketin Genel Kurulunda Belediyemizi Temsilen gerçek kişi temsilcisi olarak Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ yetkilendirilmesine, Mudanya Belediye Meclisi’nin 06.03.2020 tarihli Mart Ayı Olağan Toplantısında(CHP grubu oyları ıle) oyçokluğu ile karar verilmiştir." denilmişti.

Bu karar sonrası iddialar şöyle;

Mudanya Belediyesi hibe edilen şirkete öz sermaye aktarımında bulundu.
Çamlı Kahve
Bağ Evi
Marina Restoran
Erol Ala
Erol Balık
Eski Meriç Çay Bahçesi ( Güldoğan Bahçenin boşalttığı yer)
Tirilye Muhallebicisi
Montania
Yüzme Havuzu
Güzelyalı Düğün Salonu
Kreşler
Belediye şirketine devir edilecek. Ama söylenen Belediye buraları kiraya verirken İHALE şartından kurtulacak.

Fakat mecliste Başkan uyarılarak yapılmak istenen devrin ancak nüfusu 100bin ve üzerinde olan yerlerde mümkün olduğunu Mudanyamızın ise bu kapsamda olmadığını hatırlatıldı Tabi bu uyarı dikkate alınmadı.

İDDİA - SÖYLENTİ:

Mudanya Belediye Başkanı CHP'li tüm meclis üyelerini çeşitli Huzur Hakları ve uyduruk mesul müdürlükler oluşturarak tatlı maaşlara bağlamak istiyor. Zira İmara açma değil ama Mudanya Belediyesinin imar plan değişiklikleriyle birilerine sağladığı rant artık mevcut piyasa şartlarınıda göz önüne aldığımızda sıkışan CHP'li meclis üyelerinin özellikle bazılarını rahatsız eder boyutta.

ŞİRKETİN HİBE ALINMASI SONRASINDA;

EKİM 2020 ayı içinde özellikle bir CHP Meclis üyesi 'nin CHP Whatsapp grubunda dile getirdiği huzursuzluk neticesinde şirketin yönetim kurulunda yer alan;
Belediye Başkanı na 4.500TL.
CHP Meclis Üyesi ne 4binTL.
CHP Meclis Üyesi ne 4binTL.
CHP Meclis Üyesi ne 3.500TL.
CHP Meclis Üyesi ne 3.500TL hesaplarına huzur hakkı olarak yatırılıyor.

Henüz eylem olarak faaliyete geçmemiş, belediyeye hiçbir şey kazandırmamış şirketten maaş alıyorlar.
İkinci ay Kasım'da bu maaşlar yatmıyor. Bir CHP Meclis üyesi konuyu yüksek sesle dile getirerek maaşların yatmasını istiyor ama meclis toplantısında uyarıldığı gibi Belediye mülklerini şirkete devir edemediklerinden (100bin nüfus şartı) belediye çalışanlarının uyarısı üzerine ikinci maaş yatırılmıyor.

Soru: Yatırılan maaşlar yasal faizi ile geri alınacak mı? Alındı mı? Bu şirket ne olacak?

Yine iddia Belediyenin Bademli'de yaptığı kreşe mesul müdür atanarak bir CHP Meclis üyesinin maaşa bağlanması planlanıyor.
Birde Belediyenin MUDBEL diye bir şirketi var. Personelin bağlı olduğu şirket. Bu şirketten huzur hakkı olarak;
Belediye Başkanı aylık 7.500TL.
CHP Meclis Üyesi nin 5bin.TL.
CHP Meclis Üyesi nin 3.500 ile 4bin arası
CHP Meclis Üyesi nın 3.500 ile 4 bin arası
Aldıkları söyleniyor.

YIKARIDA BELİRTTİKLERİM HALİHAZIRDA SÖYLENTİDEN İBARET OLDUĞU İÇİN İLGİLİ MECLİS ÜYELERİNİN İSİMLERİNE YER VERMEDİM.

Bülent Erden

fb
W