Memleket Partisi Mudanya İlçe Başkanı Hasan Yıldırım 20 Ağustos günü 85 bin+kdv bedelle başlayacak olan eski Meriç Çay Bahçesi yani Güldoğan Bahçe ihalesini gündeme taşıyarak bu alanda yaşananlara dikkat çekti. Eski Hastane yanında 3 parselden oluşan alanın Mudanya Belediyesi tarafından sosyal tesis yapılarak işletilmesi çağrısında bulunan İlçe Başkanı Hasan Yıldırım "İktidarı eleştirdiği tek adamlık yönetimi hoşuna giden Türkyılmaz'a, MUDAŞ yönetiminde olan ve şirketten maaş alan solcu üç belediye meclis üyesi de mi ses çıkaramıyor?" dedi.

Memleket Partisi İlçe Başkanı Hasan Yıldırım'ın açıklaması şöyle;

Değerli basın mensupları ve saygıdeğer Mudanyalılar,

Mudanya'da açık çay bahçesi olarak kiraya verilen sonradan kapalı hale getirilen ve şimdide mevcut kapalı haliyle yeniden ihaleye verilmeye hazırlanan, herkesin eski Meriç Çay Bahçesi olarak bildiği yakın zamana kadar da Güldoğan Kafe olarak faaliyet gösteren yerin durumu ile ilgili sizlerin huzurunuzdayız.

Mudanya'da açık çay bahçesi olarak kiraya verilen sonradan kapalı hale getirilen ve şimdide mevcut kapalı haliyle yeniden ihaleye verilmeye hazırlanan, herkesin eski Meriç Çay Bahçesi olarak bildiği yakın zamana kadar da Güldoğan Kafe olarak faaliyet gösteren yerin durumu ile ilgili sizlerin huzurunuzdayız.

5 yıl öncesini hatırlayalım...

O dönemde ihaleye 13 firma katılmış ve ihalenin Mudanya'nın ve halkın çıkarları göz önüne alınarak yapıldığını öne sürmüştü Başkan Türkyılmaz..

Aylık kira bedeli olarak 4 Bin 356 TL + KDV bedelle geçmiş dönemlerde kiralama işinin yapıldığı yerin hemen hemen 20 katı fazla bir değerle kiraya verilmişti.

“Aradaki fiyat farkı ortada" diyen Türkyılmaz, "Mudanya’mızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gördük. Biz birilerinin değil, Mudanya’mızın ve halkımızın çıkarlarını koruyoruz. İhaleye katılan firmalarımıza gösterdikleri ilgi ve özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Eski Meriç Çay Bahçesi Yani Güldoğan Bahçe Aylık kira bedeli olarak 4 Bin 356 TL + KDV bedelle geçmiş dönemlerde kiralama işinin yapıldığı yerin hemen hemen 20 katı fazla bir değerle kiraya verilmişti.

Kamuoyu o dönem çok tartışılan eski Meriç Çay Bahçesi olan yeni sahibiyle Güldoğan Bahçe’nin kiralandıktan sonra tamamen kapatılmasıyla ilgili yapılan bir şikayet üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından görevlendirilen müfettişlerin hazırladığı rapor üzerine, yapılan işlemin yasa ve kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle soruşturma izni vermişti.

Mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait olan Ömerbey Mahallesi Halitpaşa Caddesi No: 87/1 adresinde yer alan 1494 ada 8-9-10 parseldeki toplam 865 metrekare alana sahip ve imar planlarında park olarak işlenmiş taşınmazın (Güldoğan Bahçe) ihale edilerek tamamının kapatılması üzerine bakanlığa gönderilen şikayetlerin değerlendirilmesi ve ön inceleme raporu hazırlanmasının ardından Başkan Türkyılmaz ile birlikte iki belediye görevlisi hakkında soruşturma izni verilmişti.

eski Meriç Çay Bahçesi olan yeni sahibiyle Güldoğan Bahçe’nin kiralandıktan sonra tamamen kapatılmasıyla ilgili yapılan bir şikayet üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından görevlendirilen müfettişlerin hazırladığı rapor üzerine, yapılan işlemin yasa ve kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle soruşturma izni vermişti.

Mudanya Belediyesi’nin usulsüz uygulamayla ilgili Mudanya Belediye Meclisi’nin kararına atıfta bulunması nedeniyle yapılan incelemede mecliste alınan kararın parkları kapsamadığı gerekçesiyle olumlu oy kullanan 18 meclis üyesi hakkında soruşturma izni verilmesine gerek olmadığı kararına varılmıştı.

Müfettişlikçe görevlendirilen bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda Mudanya Belediyesi’ne ait olan parsellerin, Mudanya İlçesi Kıyıbandı Sahil Düzenlemesi Amaçlı Uygulama İmar Planına göre park alanında kaldığı vurgulanırken, yürürlükteki imar durumunda ilgili yönetmelik gereğinde park olarak belirlenen parsellerin sadece 0.03’lük kısmına sökülüp takılabilen sistemlerle yapı yapılabilmesine izin verilmesi gerekirken tüm alanın kapatıldığının tespit edildiğine yer verilmişti.

Yapılan incelemede bu alanın tamamının kapatılmasının yasal mevzuata aykırı olduğuna hükmedilmişti.İçinde kiracısı ile birlikte bir çok badire atlatan bu yer bir müddet sonra afaki kira miktarından dolayı boşaltması üzerine şimdi de hiçbir değişiklik yapılmadan iki yıl boş bekleyen deniz manzaralı mülkü yeniden kiralama girişimine geçildi.


Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarında aynı adada üç ayrı parselde (1494/8, 1494/9, 1949/10) gözüken taşınmaz, duyurulan ilana göre 1 taşınmaz ve toplam 865 metrekare olarak 20 Ağustos'ta ihaleye çıkarılıyor! Muhammen bedeli 5 milyon 100 bin TL olarak aylık 85 bin TL+KDV ile 5 yıllığına...

İhale hem de bu kez;

"Mudanyalı'nın malı Mudanya'da kalacak" sözünü her fırsatta ve her yerde söyleyen, söylemleriyle eylemleri arasında taban tabana zıt olan yereli yönetmeye çalışan kişinin de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı çiçeği burnundaki belediye iştiraki olan MUDAŞ Sağlık Eğitim Turizm Gıda Sanayi Tic. San. A.Ş tarafından...

Bu mülk madem kiraya verilecekti neden MUDAŞ’a devredildi? Belediye burayı kiraya veremiyor muydu? MUDAŞ’ın kuruluş amacı işletme şirketi olması değil mi? Neden bu değerli mülkü MUDAŞ kendisi işletmek yerine kiraya veriyor? Burası neden bir sosyal tesis yapılarak Mudanyalı’nın malı Mudanyalıların hizmetine sunulmuyor? Burada neden bir çok Mudanya evladı istihdam edilmiyor?

İktidarı eleştirdiği tek adamlık yönetimi hoşuna giden Türkyılmaz'a, MUDAŞ yönetiminde olan ve şirketten maaş alan solcu üç belediye meclis üyesi de mi ses çıkaramıyor?

Daha öncede sormuştuk 2014 yılında "Satmayı bırak hepsini geri alacağım" dediğin Mudanya Belediyesi mülklerinden görevde bulunulan 7 yıl içinde kaç bin metrekare yer satıldığını açıklayın da hamaset edebiyatınız tam olsun!Özetle halkın malı bir kez daha işletmeler aracılığıyla işgale verilmeye hazırlanılıyor.

Anlaşılan o ki, bu işi kazanç haline getiren haramilerden Mudanya temizlenmeden olmayacak!

Gelin yol yakınken bu yeri Mudanya halkının uygun fiyatla gelebileceği, misafirlerini ağırlayabileceği bir sosyal tesis haline getirin. Getirin ki 'sosyal belediyecilik' iddianıza ilişkin söyleminize gerçek anlamda örnek teşkil etsin.

Yok ille de bu ihale yapılacaksa, ihale ilanınız gibi sınırlı sayıda değil, herkesin göreceği şeffaf bir ortamda canlı yayınla bu ihaleyi Mudanyalı huzurunda yapın.

Kaldı iki yaz, güle güle Türkyılmaz!

Hasan Yıldırım 

Memleket Partisi Mudanya İlçe Başkanı

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI