Güncel Haber

AK Parti Mudanya  ilçe teşkilatında, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın katılımıyla üreticinin ihracatçı firmalar tarafından düşürülen incir fiyatları ile ilgili şikâyeti ele alındı.

 

AK Parti ilçe binasında Av. İnci Söğütlü Başkanlığında bir araya gelen, AK Parti Bursa milletvekili Zafer Işık, Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş Genel Müdürü Fettullah Bingül, ilçe Tarım Müdürü Ergün Karadağ, İlçe Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, Mürsel Mahallesi Muhtarı Mehmet İlhan ve İncir işleme ve değerlendiricisi Ahmet Öztürk, üreticiler ve partililer Kara inciri tartıştılar.

İhracatçı firmaların incir fiyatlarında istediği gibi hareket etmesinden yakınan üreticiler, inciri değerinin altından fiyatla almasından şikâyet ettiler. Işık bu konuda alıcılara kanunen müdahale etmemiz mümkün değil diyerek, serbest piyasa koşullarında rekabet esasına dayalı olarak alım yapmaktadırlar. Çözüm üreticilerin ve köy kooperatiflerinin bir araya gelerek, gerçek manada bu işi bilen ihracat ve pazarlama alanında yetenekli yöneticilerin önderliğinde kurulacak kooperatifle aşılabileceğini ifade etti. Zeytinde oldukça başarılı olan bir Marmarabirlik örnek alınabilinir, Büyükşehir belediyesi Tarım A.Ş ile işbirliği yapılarak başarılı olunabilir” dedi.

AK PARTİ MUDANYA’DA KARA İNCİRE ÇÖZÜM ARANDI

Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fettullah Bingül ise kendisine yöneltilen soğuk hava deposu ile ilgili soruya, soğuk hava deposunun çözüm olmadığını ifade ederek, kara inciri soğuk hava deposunda bile en fazla bir ay bekletebilirsiniz. Üstelik yükleme, yolculuk ve gittiği yerde depolama ile rafta bekleme süresini koyarsanız bu süre daha az olacaktır. Tarım A.Ş. olarak elimizdeki imkanları kullanarak üreticimize yetişmeye çalışıyoruz, fakat gücümüz bir yere kadar yetiyor. Üreticimizden sadece incir alım zamanlarında bu konuyu dile getirmek yerine 11 aya içerisinde bir araya gelerek çözümler üretmeliler. İhracata yönelik kurulacak bir kooperatife Pazar bulma konusunda, ihracat konusunda destek olabiliriz, Soğuk Hava deposu çözüm olamaz, bir aylık sürede yapılacak depolama sonunda masrafını karşılayamaz. Mürsel Mahallesinde bir işletmeci kara inciri işleyerek bütün bir yıla yayarak, niteliğinden ve kalitesinden bir şey kaybetmeden iyi fiyatlarda pazarlama imkânını bulmaya çalışıyor, bu konuda kendisini tebrik ediyorum Kara incir için alternatifler geliştirmiş.

Tarım A.Ş. genel Müdürü Bingül, basın ve sosyal medyada yapılan fiyatlar düştü gibi haberlerin kendilerini zor durumda bırakarak, alıcıların da fiyatların düştüğünü söyleyerek fiyat indirimi istediklerinin altını çizdi. Daha sonra Yörükali Mahallesini ziyaret eden gurup, burada üreticilerle bir araya gelerek kendilerini dinleyip çözüm önerilerinde bulundular. AK Parti İlçe Başkanı Av. İnci Söğütlü, konunun siyasi ayağı olarak sıkı takip ettiklerini, çözüm safhasında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.