-
ALİ TUNCA USTA - EMİR ALİ USTA

Yıl 1997, çocuklar çoktan okula gitmiş, malum ev işleri ile meşgulken saat 10:00 civarı telefonum çaldı. Arayan çocuklarımın okulunun müdür yardımcısı Nihal Öğretmendi. "Hürriyet Hanım, okula gelir misiniz?" dedi. Zihnimde aniden bir dizi düşünce uçuştu. Biraz korku, biraz tedirginlik... Evimiz okula çok yakındı, bu yüzden hızla hazırlandım ve aniden okulun kapısında belirdim.

Okulun kapısında beni, bizim için çok değerli olan okul sahibi müdürümüz Hayati Çakır, eşi Hadiye Çakır ve okul müdürümüz Nihal Hanım karşıladılar. Yüzleri gülümsüyordu, gözleri ışıldıyordu. Bu gülümsemelerin ve ışıltıların iyi bir işaret olduğunu anladım ve biraz rahatladım. Sonra hepsi aynı anda, sanki bir koro gibi "Tebrik ediyoruz, Hürriyet Hanım, tebrik ediyoruz!" dediler. Mutluluk, onur ve gurur bir aradaydı. Ben şaşkın bir şekilde, "Neler oluyor?" diye sorduğumda, "Nida!.. Nida!" dediler.

Ve anlatmaya başladılar. "Pakistan hükümeti, Cumhuriyetinin 50. yılı nedeniyle uluslararası bir resim yarışması düzenledi ve bu yarışma elli ülke arasında gerçekleşti. İşte bu yarışmada Nida birinci seçildi." Bir an inanamadım, şok oldum. Gözlerim doldu, çünkü bu büyük bir başarıydı. Gazeteciler, televizyonlar, herkes oradaydı. Öğretmeni, çocuklarımızın kendi hayal dünyalarını yansıttığı resimleri Pakistan'ın düzenlediği bu yarışmaya göndermişti. Resmin konusu: "Çiçekler ve kuşlar kadar ben de özgür doğdum." Biz bu resmi hiç görmemiştik, çünkü çocuklarımız özgürlüğü kendi dünyalarında yaşattığı şekilde kağıda renklendirmişti.

Müdür yardımcısı Nihal Öğretmen, bana dönerek, "Bize de biraz önce haber geldi. Gazetecilere ve televizyona bilgi verdik. Bu, ülkemiz ve okulumuz için çok önemli, büyük onur verici bir şey çünkü Nida çok büyük bir ödül kazandı, dünya birincisi oldu" dedi. Ben hala olanlara inanamaz ve şaşkınlık içinde, "Ne yapacağız?" dedim. Öğretmenimiz, "Pakistan'a gideceksiniz, Nida orada ülkemizi ve okulumuzu temsil edecek ve ödülünü alacak. Pakistan hükümeti velisi ile birlikte çocuğumuzun uçak bileti ve üç günlük konaklamasını karşılıyor." dedi. Allah'ım, bu ne büyük bir mutluluk! Atatürk’ün izinde, bağımsız ve hür yetişen yavrum böyle anlamlı bir yarışmada ülkesini temsil edecek; 74 yıl önce ona armağan edilen bu gururun 75. Yılını kucaklarken, başka bir ülkenin evlatlarının 50. Yıl kutlamalarına ilham ve örnek olacaktı.

Babası ile birlikte Nida ödülünü almak için oldukça zorlu şartlarda Pakistan’a varmayı başardılar. Uçakları rötarlı inince ödül törenini başlatmak için Nida’yı beklediler. Çünkü o hem bu yarışmanın şampiyonu hem de 74 yıldır Cumhuriyetle yönetilen bir ülkenin hür çocuğu olarak orada yetişen nesile örnek olacak olan en güzel temsilciydi. Hem bizi, hem ülkesini hem de onu yetiştiren öğretmenlerini oldukça gururlandırdı. Bu ödül, boyutları düşünüldüğünde bile heyecan verici.

Bu heyecan bir anne baba olarak bizim için yeterli. Bir başka ülkenin bağımsızlık yıldönümünde, Atatürk’ün ona 74. Yıl önce tanıdığı bu imkan ve gururla Pakista’a gitti ve dünya birinciliği ödülünü aldı. Ödülümüz Bursa Özel Çakır İlköğretim Okulu’nda ödüller köşesinde duruyor ve biz gurur duyuyoruz. Ona bu imkanı tanıyan, eğitim hayatında güzel ufuklar açan değerli öğretmenleri Hayati Çakır ve Hadiye Çakır’ı; kendisini özgürce ifade etmesini sağlayan, ona bağımsız bir ülke ve ayakları üstünde durma imkanı veren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, sevgi ve sonsuz saygı ile anıyoruz…

Unutmayın biz Atamızın izinden gittiğimiz sürece onu en güzel şekilde temsil edecek, onun ışığında nesiller yetiştirecek bu nesillerde onu yaşatmaya devam edeceğiz. Atamızın da dediği gibi “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.” O hiçbir zaman umudunu yitirmedi. Ona söz veren evlatları olarak; umutlarımız yüreğimizde yeşeren bir tohum…

Filizlenecek, köklenecek ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak..Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun!

Hürriyet ASLIKARA

Konuk Yazar

Mudanya.gen.tr kullanım Şartları Sitede yazılan her türlü yazı yada yorumlardan yazan kişi sorumludur. Köşe yazarlarının görüş ve düşünceleri yayın kuruluşumuzun görüş, düşünce ve kanaatleri ifade etmemekte olup yazarın şahşına aittir. Kullanıcılar yaptıkları yorumlardan ve paylaşımlardan kendileri sorumludur. Yapılan yorumlarda argo kelimer, kişisel yada kurumsal hakları ihlal eden yorumlar, karalama maksatlı yorumlar, aslı kanıtlanmamış beyenatlar yayınlamadan ötürü çıkabilecek yasal sorunlardan tamamen yorumu yazan kullanıcı sorumludur. 

Pin It

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

ADNAN SÜMER
ADNAN SÜMER
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanyadaemlak.com

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar