-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Mudanya Hasan Bey Mahallesinde, mahalleye de adını veren Hasan Bey Türbesi ve Camisi bulunmaktadır. Hasan Mısribey Cami kare planlı bir camidir ve tek minaresi bulunmaktadır.Giriş kapısında yer alan taş kitabeye göre Hasan Bey tarafından Hicri 1063 Miladi 1652 – 1653 yıllarında inşa edilmiştir.

Hasan Bey Türbesinde yer alan iki kitabeli sandukanın birinde Mısır Mirlivası Hasan Bey yazmaktadır.Çeşmede bulunan 2 satırlık taş kitabe de de yine Hasan Bey tarafından yaptırıldığı yazılmaktadır.Kapı üzerinde yer alan Türkçe yazıda kuruluş 1644 onarım tarihi ise 1975 yılı olarak geçmektedir. Fakat yapı zaman içinde yıprandığından dolayı Vakıflar Müdürlüğü tarafından 2011 yılında restorasyona alınarak kapsamlı bir onarımdan geçmiştir.

Mirliva Hasan Mısri Kimdir?

Cami yanında ki türbe adını aldığı Mısır Mirlivası Hasan Misrı Bey den almaktadır. Bir rütbe olan Mirliva,  Osmanlı Devletinin son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılan Miralay (Alaybeyi) ile Ferik rütbeleri arasında olan ve günümüz rütbelerinden Tuğgeneral ile Tümgeneral rütbelerine eşit askeri rütbe anlamını taşıyor. Paşalık sanı mirliva rütbesinden itibaren kazanılırdı.

Türbede yatan Hasan Paşa'nın, 305 bin akçe aldığı biliniyor yıllık. Hasan Bey Türesi kare planlı bir yapıdadır ve içerisinde çok sayıda sanduka bulunmaktadır. Kimler yattığına dair detaylı bir kitabe bulunmamaktadır.

Hasan Bey Cami Konumu;

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin