Güncel Haber

Mudanya'nın iklimi ılıman olduğundan ve hemen her mevsim bal veren (Nektar) çiçekler yetiștiğinden dolayı arıcılığa elverișli yapısı vardır. Ormanlık ve çalılık bitki örtüsü az sayılamayacak düzeydedir. Güneșli günler sayısı oldukça fazladır. Ancak zeytin ve meyve bahçelerinin çokluğu, arılıkların yerinin seçiminde daha dikkatli olmayı gerektirmektedir. Aksi halde bahçelere atılan ilaçlar hem arılara zarar vermekte hem de balın kalitesini etkilemektedir .

Mudanya'da arıcılık daha çok aile ihtiyacını karșılamaya yönelik olsa da son yıllarda profesyonel gezgin arıcı sayısında artıș gözlemlenmektedir.

Mudanya'nın yıllık kıș ayı ortalaması 7 derece civarında olup, kuzey rüzgarları da çokca ve kuvvetlice esmektedir. Bu nedenle arılığın kuzeye bakan yönünün rüzgardan korunaklı olması gerekmektedir. Fotoğraflarda göründüğü gibi yapay bir korunak yada ağaçlardan yada yerșekillerinden olușan doğal bir korunakla rüzgarın etkisi azaltılmalıdır. Kovanlar direkt yere konulmayıp, yağmurdan ve zararlı hayvanlardan korumak için yerden 15-20 cm. yükseğe kaldırılmalıdır.

Kovanın ısısı arının biyolojik faaliyetleri için 33-36 derece, uçabilmesi için asgari 7-8 derece ve besin toplayabilmesi için en az 10-14 derece olması gerekir.

Avukat İbrahim Turan. Mudanya'da arıcılık daha çok aile ihtiyacını karșılamaya yönelik olsa da son yıllarda profesyonel gezgin arıcı sayısında artıș gözlemlenmektedir.

İlçemizde kıș aylarında nektar ve polen veren çiçekler açtığı gibi ormanlık çalılık alanlarda kocakarı yemiși-davulga kıș boyunca çiçek açmaktadır. Hava sıcaklığının 15 dereceye ulaștığı günlerde arılar bal, polen akımında bulunurlar, tuvalet ve su ihtiyaçlarını karșılarlar. Kıșın arılar kıș uykusuna yatmazlar, Soğuk havalarda küme haline gelerek , uçmalarına yarayan ön kaslarını sürekli kasarak bir nevi titreyerek enerji ortaya çıkarırlar. Bu sayede kümenin iç sıcaklığı 30 derecenin üzerine varabilir. Kümenin dıșında kalan arılar bir süre sonra içerdeki arılarla yer değiștirerek soğuktan zarar görmekten kurtulurlar.

Soğuk havalarda arılar daha fazla bal túketirler. Bu nedenle sonbaharın sonlarında ballar alınırken koloninin kıșın ihtiyaç duyacağı bal kovanda bırakılır. Yeterli miktarda bak bırakılmaması halinde arılar açlıktan ölebilirler. Kıșın gerekmedikçe kovan açılmamalı, gerekmesi halinde hava sıcaklığının 14 dereceyi bulduğu günlerde açılmalıdır. Șayet koloninin balı azalmıș ise bal takviyesi yada kek verilmelidir. Șunu unutmayalım ki, arılar soğuktan değil açlıktan ölürler.
Kıșı rahat geçiren koloniler bahara daha güçlü girerler ve kısa sürede güçlenerek oğula hazır hale gelirler.

Mudanya'mızın kıșının nisbeten ılıman olması ve de çiçeklerin mevcudiyeti arıcılığı daha elverișli kılmaktadır.
Arıları sadece bal ve gelir kaynağı olarak görmemeli doğanın ve tarımsal üretimin olmazsa olmaz canlıları olduğunu unutmayalım.

Avukat İbrahim Turan

Mudanya ENDEMİK ÜRÜNLERİ DOĞAL BAL BURADA

Mudanya'da kış mevsiminde arıcılık

Mudanya'da kış mevsiminde arılar ne yer

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar