Muharrem İnce

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ilçe belediyeleri adına su faturaları aracılığıyla tahsil ettiği katı atık bedelinin tahsilatını su faturaları üzerinden yapmasından vazgeçmesinin yasalara aykırı söyledi. Yazılı açıklama yapan CHP İlçe Başkanı Aydın Sayıştay raporlarında uygulamanın yasalara aykırı olarak tescil edildiğini iddia etti.

Aydın haber merkezimize ulaşan yazılı açıklamasında şu satırlara yer verdi;

 "Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş su faturalarının gerçekten indirim yapacaksa, ilçe belediyelerinin gelir kaybına yol açan bu yasadışı işlem yerine, Büyükşehir'in gelir kalemine giren atıksu bedelinin tasilatından vazgeçmelidir ki bizler de gerçekten indirim yapılmak istendiğine ikna olalım. Çünkü su faturalarında indirimi sağlayacak asıl adım, su birim fiyatlarının düşürülmesi olacaktır. Alinur Aktaş'ı iddiasını kanıtlamaya ve su birim fiyatını düşürmeye davet ediyoruz" dedi.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

"İLÇE BELEDİYELERİ YASA GEREĞİ TAHSİLAT YAPAMAZ"

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni popülist davranmakla eleştiren ve su abonelerine özel indirimli ayda 10 ton insani kullanım bedeli uygulamaya davet eden Ömer Aydın'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"2872 Sayılı Çevre Kanunu ve 27.10.2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan “Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince, evsel katı atık ücretinin belediyelerce vatandaşlardan tahsili zorunlu hale getirilmiştir. Bu ücretlerinde belediyelerce su faturalarıyla birlikte tahsil edilmesi hükme bağlanmıştır. Söz konusu yönetmelik uyarınca Bursa’da 2011 yılı Aralık ayından itibaren katı atık toplama bedelleri, ilçe belediyeleri adına BUSKİ tarafından su faturaları aracılığıyla toplanarak ilgili ilçe belediyelerine aktarılıyordu. Ancak; Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin 2020 Eylül ayı Meclis toplantısında oy çokluğu ile almış olduğu karar ile Katı atık toplama bedellerinin, ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilmesi ve bu kalemin BUSKİ faturalarından çıkarılmasına karar verildi."

"YASAL DÜZENLEME OLMADAN, TAHSİLATTAN VAZGEÇİLEMEZ"

"Alınan bu karar hukuka aykırıydı. Çünkü katı atık toplama bedelleri 27.10.2010 tarihli yönetmelik gereğince ancak su faturaları ile birlikte tahsil edilebilmektedir. Bu bedelin farklı şekil ve yöntemlerle ilçe belediyelerince tahsili mümkün değildir. Söz konusu bedelin ilçe belediyelerince farklı yöntemlerle tahsilini Danıştay verdiği kararlarla iptal etmiştir. Sayıştay, belediyelerin söz konusu yönetmeliğe uygun hareket etmekle yükümlü olduğunu, aksi halde kamu zararı oluşacağını, oluşan kamu zararından ilgili belediye yetkililerinin sorumlu olacağını belirtmiştir. Bursa ilçe belediyelerinin 2020 Sayıştay Denetim Raporlarında da “Belediye Başkanı ve Mali Hizmetler Birimince, Belediye geliri olan evsel katı atık bedelleri ve bu gelire ilişkin KDV tutarlarının takip ve tahsilinin yapılması gerektiği, evsel katı atık bedellerinin BUSKİ tarafından su faturaları ile tahsil edilmesini sağlamak amacıyla idari ve yasal yollara başvurulması gerektiği” açıkca ifade edilmiştir. Yasal düzenlemeler ve Sayıştay raporları gereğince Evsel katı atık bedellerinin Buski su faturaları ile birlikte toplanılması yasal zorunluluktur. Bu bedelin su faturalarına yansımamasını sağlamak için ancak yasal düzenleme yapılması gerekir. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin Hukuka aykırı olarak Eylül 2020 tarihli Belediye Meclis Kararı ile “Katı atık toplama bedellerinin, İlçe belediyeleri tarafından tahsil edilmesi ve bu kalemin buski faturalarından çıkarılmasına” ilişkin kararı, Mudanya Belediyesi'nin idare Mahkemesi’ nde açmış olduğu dava ile haklı olarak iptal edilmiştir."

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ'A AÇIK ÇAĞRI

"İlçe belediyelerinin evsel katı atık bedelini toplamak için işlem yapamayacağı, yapılırsa da bu işlemin yasadışı olacağı hem Sayıştay hem de mahkeme kararında açıkça ifade edilmiştir. Dolayısıyla ilçe belediyeleri adına evsel katı atık toplama görevi büyükşehir belediyelerindedir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı popülizm değil, gerçekten halka hizmet etmeye çağırıyoruz. İlçe belediyelerinin tahsil etme olanağı bulunmayan, yasa ve yönetmelikler uyarınca sadece Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ tarafından tahsil edilip Büyükşehir Belediyesi kasasına girmeden ilçe belediyelerine aktarılması gereken evsel katı atıklardan feragat etmek yerine, tamamıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi kasasına giren atık su bedelinin tahsilinden vazgeçmelidir. BUSKİ ayrıca her aboneye insani kullanım hakkı çerçevesinde çok özel indirimlerle ayda 10 ton su verilmelidir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tribünlere oynamaya değil de gerçekten hizmete talipse, BUSKİ'nin uyguladığı ve her ay artırılan su birim fiyatlarında indirime gitmelidir. Su faturalarında gerçek indirim ancak böyle sağlanabilir.   

CHP MUDANYA BASIN BÜLTENİ"

 

Editörün Notu: Sayın Ömer Aydın açıklamasında İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu'nun açıklamasına değinmemesi dikkat çekicidir. Diğer yandan  "Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin 2020 Eylül ayı Meclis toplantısında oy çokluğu ile almış olduğu karar ile Katı atık toplama bedellerinin, ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilmesi ve bu kalemin BUSKİ faturalarından çıkarılmasına karar verildi" satırlarına yer veren CHP İlçe Başkanı Ömer Aydın söz konusu Bursa Büyükşehir Belediye Toplantısına Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın katılıp katılmadığına açıklık getirmelidir.

Pin It

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar